Neoficiální stránky o tématu Masarykovy debaty

Co byste měli vědět o SIM kartách

SIM karta, každý ji zná. Mohli bychom ji nazvat duší a srdcem každého mobilního zařízení. Víme ale, jak vůbec funguje, jaké druhy SIM karet existují nebo co dělat, když dojde k odcizení?

Jaká je vlastně jejich funkce?

Prvotní a stále hlavní funkcí SIM karty je identifikace účastníka v mobilní síti. Konkrétní karta odpovídá danému telefonnímu účtu uživatele a obsahuje ověřovací informace (např. PIN kód), díky čemuž je možné kartu vyjmout z jednoho mobilního zařízení a vložit do jiného, aniž by docházelo ke změně identifikace účastníka či k nutnosti registrace tohoto nového zařízení.

Identifikační údaje ale nejsou jen telefonní číslo či PIN kód. Každá SIM karta obsahuje další dvě čísla: IMSI a KI. Číslo IMSI je patnáctimístný kód sloužící pro mezinárodní identifikaci účastníka mobilní sítě. Mobilní operátor z tohoto čísla umí vyčíst kód země a identifikaci místního operátora i konkrétního klienta. Druhé číslo, Ki, je tajný identifikační klíč každé SIM karty, a je využíván při výpočtu šifrovacího kódu hovoru. Tj. s využitím tohoto čísla může síť svými výpočty vykonávat kontrolu ohledně toho, zda komunikuje s oprávněnou SIM kartou, a zda tedy požadavek hovoru přijme či nikoliv.

…a z čeho jsou SIMky složeny?

Pokud bychom SIM kartu rozebrali, zjistíme, že se jedná v podstatě o minipočítače, tj. že obsahují (řečeno ve zkratce) procesor, čip, výstupní plošky, neustále se zvětšující paměti.

Jaké druhy SIM karet známe?

Vývoj obecně je přirozenou záležitostí a proto ani SIM karty nejsou z tohoto krásného procesu vyjmuty, právě naopak. Výrobci SIMek vytvářejí čím dál menší modely, které si může zákazník oříznout v závislosti na velikosti slotu pro SIM v jeho telefonu (nebo mu s tím pomůže sám operátor speciálními kleštěmi). Rozlišujeme takto (mění se jen délka a šířka, tloušťka zůstává stejná – 0,76 mm):

Jak postupovat při odcizení SIM karty?

Je jasné, že nejlepším řešením je prevence. Dávejte si na svoje věci pozor a hlídejte si je! Pokud se i přesto stanete obětí krádeže SIMky, nahlaste co nejdříve ztrátu Vašemu mobilnímu operátorovi. Ten s pomocí kódu PIN a PUK (který naleznete na plastové kartičce od SIMky) ověří, že voláte skutečně Vy jako oprávněný majitel a služby na kartě zablokuje.

Na pobočce dále dostanete za poplatek kartu novou (opět prostřednictvím PIN a PUK) s tím, že telefonní číslo zůstane stejné, ale budou jiné kódy PIN/PUK. Následně se po vložení nové SIM karty ta původní odcizená deaktivuje.






Další témata:

Vedle kontroverzních témat diskutovaných v rámci Masarykových debat ve společnosti rezonují i další neméně kontroverzní náměty na diskusi.

Některým z nich se věnují články v této sekci.