Neoficiální stránky o tématu Masarykovy debaty

Nebankovní půjčky „bez registru“ či „bez příjmu“ - ano či ne?

Nebankovní půjčky a zejména tzv. půjčky bez registru nebo bez doložení příjmu jsou ve světě úvěrů kontroverzním tématem číslo jedna. Dnes si může půjčit prakticky kdokoliv, ihned a odkudkoliv.

Kdysi byly trendem dlouhodobější úvěry na velké částky. Dnes je situace spíše opačná. Televizní reklamy lákají na mikropůjčky v řádech tisíců korun se splatností do týdne či měsíce. Billboardy na ulicích nás vyzývají, abychom si půjčili do výplaty - jednoduše, rychle, online. Peníze ihned do 15 minut.

Jak a kolik si Češi nejčastěji půjčují?

Pokud se jedná o půjčku, Češi dávají čím dál větší přednost nebankovním institucím. Je to nasnadě. Nečeká je žádné dlouhé papírování a byrokratické řízení. Cena za to? Vyšší úrok, a tedy vyšší výsledná částka, kterou budou muset zaplatit. Podle posledních průzkumů si Češi nejčastěji půjčují částky od 500 do 5.000 Kč, kde je doba splatnosti do 30 dnů. První půjčka bývá často zdarma. Skutečně tedy zaplatíme pouze to, co jsme si půjčili. Ovšem jen jednou - napodruhé už to tak levné nebude.

Nebankovním společnostem ovšem nelze upírat fakt, že obvykle nepožadují ručitele, nevadí jim záznamy v registrech dlužníků ani nízké příjmy - často o nich ani nepožadují „papírové“ potvrzení od zaměstnavatele. Vycházejí vstříc rizikovým skupinám, které by v bance úvěr nedostali - důchodcům, studentům, ženám na mateřské.

Výhody a nevýhody nebankovních půjček

Mezi výhody nebankovních půjček můžeme zařadit rychlé schválení žádosti, vyřízení zdarma, schvalování NONSTOP (soboty, neděle, svátky) či možnost půjčit si malou částku na krátkou dobu. Mezi jejich nevýhody se řadí vysoký úrok, vysoké RPSN, vyšší sankce za nesplácení a celkově vyšší rizika.

Výhody tedy na první pohled převažují a jako jediná daň, kterou platíme, se jeví vyšší úroky. Tak zaplatím o pár tisíc korun víc, no a co? Pro člověka, který žije od výplaty k výplatě, ale může pár tisícovek zaplacených za drahou půjčku znamenat vstupenku do dluhové spirály.

Nespoléhejte na recenze

Triky nebankovních společností k nalákání klientů jsou nasnadě. Na internetu doporučují srovnávat produkty a směřují zájemce o půjčku na „nezávislé“ recenze. Můžeme třikrát hádat, kdo ony kladné recenze na nebankovní půjčky na finančních webech vytváří a publikuje.

Proti tomu se snaží zasahovat ČOI, která provádí každoroční kontroly. Kontroluje se dodržování zákona o poskytování spotřebitelského úvěru od nebankovních společností. V roce 2013 se ČOI zaměřila na reklamy o úvěrech na internetu. Zjistila pochybení u 160 firem a vypsala pokuty za více než sedm milionů korun.


15.9.2016






Další témata: